Zastosowanie studni kablowych w sieciach telekomunikacyjnych

Studnie kablowe odgrywają kluczową rolę w infrastrukturze telekomunikacyjnej, stanowiąc ważny element systemu zarządzania i ochrony kabli oraz innych komponentów sieci. Studnie kablowe są niezwykle istotne dla funkcjonowania i rozwijania infrastruktury telekomunikacyjnej. Ich wydajne zarządzanie i konserwacja pomagają zapewnić niezawodność sieci, co jest kluczowe w dzisiejszym cyfrowym świecie.

W kontekście telekomunikacji, studnie kablowe służą kilku istotnym celom. Są przede wszystkim używane jako punkty dostępu, gdzie technicy mogą przeprowadzać prace instalacyjne, konserwacyjne lub naprawcze na kablach sieciowych. Umożliwiają łatwy dostęp do podziemnej infrastruktury, co jest szczególnie ważne w przypadku awarii, wymagających szybkiej reakcji, aby zapewnić ciągłość usług telekomunikacyjnych.

Ponadto, studnie te zapewniają fizyczną ochronę kabli przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ekstremalne warunki pogodowe, kradzieże czy wandalizm. Dzięki swojej konstrukcji pomagają w zarządzaniu i organizacji kabli światłowodowych i miedzianych, co jest szczególnie ważne w miejskich i przemysłowych sieciach telekomunikacyjnych, gdzie zagęszczenie kabli jest wysokie.

Rodzaje studni kablowych

Studnie kablowe można sklasyfikować na kilka różnych sposobów, uwzględniając różne kryteria. Studzienki kablowe różnią się między sobą materiałem z jakiego są wykonane, wielkością oraz ze względu na ich docelowe przeznaczenie.

Klasyfikacje według przeznaczenia:

Studnie telekomunikacyjne: Przeznaczone do ochrony i zarządzania kablami i sprzętem telekomunikacyjnym (światłowody, zapasy, mufy, stelaże, urządzenia sieciowe).

Studnie elektryczne: Służące do przechowywania kabli i sprzętu związanego z dostarczaniem energii elektrycznej.

Studnie wodociągowe i kanalizacyjne: Wykorzystywane do zarządzania sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi, gdzie przechowuje się elementy infrastruktury z nimi związane.

Klasyfikacja według materiału konstrukcyjnego:

Studnie betonowe: Wykonane z betonu zbrojonego. Ciężkie konstrukcje wymagające dużo miejsca w terenie oraz specjalistycznego sprzętu do montażu. Często narażone na uszkodzenia podczas prac montażowych oraz na korozję.

Studnie tworzywowe: Konstrukcje wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak poliwęglan czy inne materiały. Studnie tworzywowe stanowią rozsądna alternatywę dla studni betonowych. Studnie kablowe z poliwęglanu są one lekkie, trwałe i odporne na korozję.

Klasyfikacja według funkcji i roli w sieci:

 • studnie kablowe przelotowe (SK) – przeznaczone na proste odcinki kanalizacji kablowej
  Studzienki telekomunikacyjne SK-1, SK-2, SK-6
 • studnie rozdzielcze (SKR) – służące do rozgałęziania tras kablowych
  Studzienki telekomunikacyjne SKR-1, SKR-2
 • studnie magistralne (SKM) - stosowane do budowy wielootworowej kanalizacji kablowej
  Studzienki telekomunikacyjne SKMP-3, SKMP-4, SKMR-3, SKMR-4
 • studnie kablowe optymalne (SKO) – znajdujące zastosowanie zarówno jako studnie przelotowe, jak i narożne czy rozdzielcze
  Studzienki telekomunikacyjne SKO-1, SKO-2, SKO-4, SKO-6, SKO-12, SKO-16

Studnie kablowe są niezbędnym elementem współczesnych sieci telekomunikacyjnych, zapewniającym ochronę, organizację i łatwy dostęp do kluczowej infrastruktury kablowej. Zarówno typ SK, SKR, SKM czy SKO oferują unikalne zalety, a właściwy wybór zależy od konkretnych wymagań i oczekiwań sieci. W swojej ofercie posiadamy studnie kablowe z tworzywa sztucznego, które są dostępne w różnych wariantach i konfiguracjach. Szeroka paleta wymiarów oraz modułowa konstrukcja sprawiają, że studzienki telekomunikacyjne z poliwęglanu stanowią rozsądną alternatywę dla klasycznych studni betonowych. Studnie kablowe tworzywowe Quality Box występują zarówno jako studnie przelotowe SK (nasz odpowiednik EK 358K1), studnie rozgałęźne SKR (nasz odpowiednik EK 368K1) jak również jako studnie magistralne. Posiadamy w ofercie ponad 20 rodzajów wielkości studni co powoduje to, że każda osoba znajdzie dokładnie to, czego potrzebuje dla konkretnej realizacji.

#Studnie kablowe #Studzienki telekomunikacyjne #Studzienki segmentowe