Wykorzystanie szaf teletechnicznych do skupiania i zarządzania infrastrukturą

Zapewnienie bezpieczeństwa instalacji technicznych, telekomunikacyjnych i informatycznych jest najpoważniejszą kwestią przy ich planowaniu. W parze z nią idzie wydajność infrastruktury. Na szczęście nie trzeba wybierać pomiędzy tymi dwoma aspektami funkcjonowania systemów. Istnieją bowiem sprawdzone rozwiązania, które wspomagają projektantów. Dobrym tego przykładem są szafy teletechniczne (nazywane również teleinformatycznymi), które skupiają urządzenia oraz przewody, przez co ułatwiają też zarządzanie całością. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się o nich więcej i podjąć właściwą decyzję przy wyborze produktu.

Czym są szafy teletechniczne?

Prezentowane rozwiązanie można określić jako swego rodzaju osłonę umieszczonego wewnątrz sprzętu przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Szafy teletechniczne składają się z obudowy oraz paneli bocznych i tylnych. W ten sposób zapewniają najwyższy stopień ochrony pod każdym praktycznie względem.

Z wyglądu przypominają standardowe meble, lecz wykonane z solidniejszego materiału. Ich funkcjonalność również jest zbliżona do zwykłych szaf. Na rynku można znaleźć modele przeznaczone do użytkowania wewnętrznego lub zewnętrznego, wiszące albo stojące. Istnieją też rodzaje przeznaczone specjalnie do konkretnego sprzętu, np. szafy serwerowe.

Z czego tworzy się szafy teletechniczne?

Do ich produkcji stosuje się zróżnicowane materiały. Wybór konkretnego modelu zależy od tego, jakiego stopnia ochrony się oczekuje. Standardowe szafy teletechniczne powstają z blach ocynkowanych. Sprawdzają się one przede wszystkim tam, gdzie nie ma większych wymagań w zakresie zabezpieczania. Dobrym przykładem są niektóre biura, które potrzebują podstawowego rozwiązania do zarządzania infrastrukturą.

Większość firm decyduje się jednak na bardziej zaawansowane technologie. Wynika to z konieczności jak najlepszej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi czy pożarami. Pod tym względem najlepiej sprawdza się poliwęglan. Szafy teleinformatyczne z tego materiału wyróżniają się najlepszym stopniem zabezpieczenia, zarówno pod kątem mechanicznym, jak i chemicznym.

Cechy szaf teleinformatycznych

Przy poszukiwaniach systemów do zarządzania infrastrukturą warto przyjrzeć się kilku czynnikom, które decydują o ich przydatności. Pierwszym z nich jest stopień ochrony – najlepiej IP 44, a jeśli jest to możliwe, to nawet IP 54. Powodują one, że znajdujące się w szafie teleinformatycznej urządzenia są zabezpieczone od wilgoci, pyłów oraz prób naruszenia, np. drutem.

W kontekście zarządzania liczy się jeszcze łatwość montażu oraz umieszczania sprzętu. To zależy przede wszystkim od przemyślanej konstrukcji. W jej wnętrzu powinno więc znajdować się wystarczająco dużo miejsca, by urządzenia nie miały ze sobą styczności, co pomaga m.in. w pracach serwisowych i jest nieocenione przy rozbudowie systemu. Standardy w tym zakresie różnią się w zależności od producenta oraz modelu, więc warto porównać szafę teletechniczną do urządzeń, jakie zamierza się w niej umieścić.

Zalety użytkowania szaf teletechnicznych

Zdecydowanie najpoważniejszym atutem jest ochrona przed szeregiem czynników zewnętrznych. Dzięki temu sprzęt jest dobrze zabezpieczany przed niszczeniem, co ma pośredni wpływ na ułatwienie zarządzania infrastrukturą, ponieważ zmniejsza częstotliwość awarii, a przez to przestojów w działaniu instalacji.

Przechowywanie urządzeń sieciowych w przeznaczonym do tego miejscu wiąże się również z lepszą organizacją pracy. Szafy teletechniczne skupiają w jednym miejscu wszystkie niezbędne do funkcjonowania infrastruktury komponenty, takie jak serwery, modemy, routery, przełączniki i wiele innych elementów. Równie dobrze nadają się do układania kabli w logiczny oraz klarowny sposób.

Efektem zastosowania takiej osłony jest przyspieszenie wszelkich prac konserwacyjnych, a nawet zmniejszenie ryzyka popełnienia błędu. Dzięki temu, że każdy przewód czy sprzęt ma swoje wyznaczone miejsce, łatwiej rozeznać się w roli, jaką odgrywają. Istotny pod tym względem jest też uproszczony montaż, z którym poradzi sobie nawet początkujący serwisant.

Aby jeszcze bardziej ułatwić zarządzanie infrastrukturą sieciową, wystarczy umieścić szafy teleinformatyczne w strategicznych miejscach. W przypadku niektórych obiektów mogą to być specjalnie przystosowane pomieszczenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by porządnie wykonaną osłonę postawić na zewnątrz budynku, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń w jego wnętrzu.

Przykładowe zastosowania

Gdzie najbardziej przydadzą się tego typu konstrukcje? Najkrócej mówiąc: wszędzie tam, gdzie trzeba profesjonalnie zarządzać infrastrukturą. Świetnym przykładem są firmy dysponujące dużą liczbą modemów, routerów czy urządzeń VoIP. Z pomocą szaf teleinformatycznych można łatwiej zorganizować przestrzeń i utrzymać porządek w biurze.

Z osłon teletechnicznych skorzystają też centra danych, ponieważ dobra organizacja sprzętu sieciowego, serwerów i pamięci masowej jest kluczem do osiągnięcia najwyższej efektywności. Przy okazji szafy ułatwiają prace konserwacyjne, co przy tak dużym nagromadzeniu urządzeń jest nie do przecenienia.

Oprócz tego należy jeszcze wspomnieć o domach, zwłaszcza tych, które korzystają ze sprzętów z zakresu smart home.

Profesjonalne szafy teletechniczne

O przydatności prezentowanej konstrukcji nie trzeba więcej przekonywać. Warto jednak w tym miejscu dodać, że tylko odpowiednio wykonane produkty spełnią wszelkie wymagania. Należy więc sprawdzić, czy do ich produkcji zostały wykorzystane wysokogatunkowe materiały (jak np. poliwęglan) oraz czy wykazują się odpowiednim stopniem ochrony (IP 44 lub IP 54). Nie mniejsze znaczenie ma estetyka, zwłaszcza jeśli osłona zostanie umieszczona w widocznym miejscu. Jako producent profesjonalnych szaf teletechnicznych przykładamy do tych kwestii szczególną wagę. Zachęcamy więc do zaznajomienia się z naszą ofertą. Gwarantujemy, że znajdujące się w asortymencie produkty będą doskonałą pomocą w zabezpieczaniu infrastruktury, a także w zarządzaniu nią.